Home / מבחני רכב / קיה ספורטאז' CRDI – גרסת דיזל בסיסית

קיה ספורטאז' CRDI – גרסת דיזל בסיסית


אין באמת צורך להציג את הרכב שאתם רואים בתמונות; קיה ספורטאז' הוא להיט מכירות, רכב פנאי שימושי ונפוץ שאי אפשר שלא להיתקל בו על כבישי הארץ. אז מה נשתנה, אתם שואלים לרגל חג הפסח?

אחרי שלוש שנים, הגיע הזמן למתיחת פנים: קצת נגיעות בתאורה, קצת מזמוזים בפגושים ועיקר החדשות הטובות מתרכזות בעיקר מתחת למכסה המנוע. מנוע הבנזין השתיין בנפח 1.6 ליטר הולך הביתה ובמקומו מקבל הספורטאז' מנוע טורבו דיזל בנפח דומה.

בניגוד לדור הישן בעל שלדת הסולם והילוכי הכח, הספורטאז' כיום, אינו רכב שטח. אבל גם המתחרים שלו לא. עם הנעה קדמית בלבד, אל תחשבו אפילו להוריד אותו לשטח אמיתי וגם אם תכננתם לעקוף את הפקקים דרך שבילים בוציים בימי החורף, תחשבו פעמים, אחרת אתם עלולים למצוא את עצמכם מחכים לחילוץ ולאחר לאיסוף הילדים מהגן, חבל.

מאידך, על הכביש הספורטאז' נשאר רכב ראוי בהחלט, כפי שהיה: הוא מרווח למדי, בנוי היטב ומציע נוחות נסיעה לא רעה.

מנוע הדיזל מכניס קצת צבע לתמונה של הספורטאז' המחודש: אחד מסימני ההיכר בעבר של רכבי שטח מסוקסים, בדומה לרכבי עבודה קשי יום, היה טרטור מנוע דיזל בנפח גדול ועשן שבוקע מצינור המפלט. ביחד עם החבילה הזו הגיע גם מומנט זמין בסל"ד נמוך שמתאים לנסיעה בשטח ומעבר מכשולים שונים. בניגוד לעבר, מנוע הדיזל של הספורטאז' כבר לא מוציא עשן בנסיעה (ותודה למיכל האוראה הנפרד) וגם מטרטר הרבה פחות, בזכות בידוד רעשים משופר.

גרסת הדיזל מגיעה רק ברמת גימור 'אורבן', קרי – הגרסה הבסיסית. במקרה יצא שרכב המבחן הגיע בילט – אין עם מדבקת מלשינון מאחור, מוכן לגמרי לעבודות שירות בחברת ליסינג כלשהי. מסכן. בנוסף גרסת ה'אורבן' הדיזלית נועלת צמיגים במידה שקצת חורגת מהאופנה של חישוק גדול ומינימום גומי: 215/70R16. מידות גבוהות שכאלה אופייניות לצמיגים עם ניחוח של שטח וזה דווקא מתאים לנהיגת שבילים עם סיכויי פנצ'ר נמוכים יותר מצמיגים נמוכי חתך.

יחד עם זאת, מרגישה הקיה כרכב שטח עם מתלים רכים ולא כרכב קומפאקטי דינאמי. תוספת 70 הקילוגרמים של מנוע הדיזל, מעיקים על החרטום ומענישים בתת- היגוי מוקדם יותר, מאשר באחות המונעת בבנזין. זה פוגע בתחושת ההיגוי, זה לא בדיוק המתכון לנהיגה מהירה בכבישים המפותלים.

מאידך, נוחות הנסיעה התגלתה כטובה ו'מרחפת'. הכיול הרך וגובה חתך הצמיגים מבודדים את הנוסעים משברי ונזקי אספלט. למרות הרכות, ספורטאז' דיזל איננה מתרסקת על באמפרים מוגזמים. אם נוסיף לכך בידוד רעשים טוב, שגם מנוע הדיזל אינו נוכח בתא הנוסעים למעט בתאוצות חזקות, נסכם שהגרסה הנ"ל מכוונת לרכות ונינוחות ולא לחדות וספורטיביות.

גרסת ה'אורבן' שהיא הבסיסית בהיצע, לא בסיסית מדי ברמת האבזור. בקרת שיוט, חיישני חניה, מצלמת רברס, לצד מסך מולטימדיה מרשים למראה התומך באפל קארפליי ואנדרואיד אוטו (קצת מורכב לתפעול), הם חלק מהמפרט. אם נוסיף לכך את מפרט הבטיחות הכולל בלימת חירום אוטנומית, תיקון אקטיבי לסטייה מנתיב, ומערכת התראת עייפות לנהג, זה די מספק.

אז איך זה לחיות עם מנוע המונע בסולר?

אני בתחנת הדלק לצד משאבת הסולר. בימים עברו, עמדות התדלוק של הסולר היו ממוקמות מחוץ לסככות של תחנות הדלק, ממתינות למשאיות ולסמיטריילרים שיבואו לתדלק. כשהיית מגיע לתדלק, הרגשת כמו השחקן הראשי בקיץ של אביה. לבד. בגשם. היום המצב השתפר ועמדות הסולר כבר נמצאות בסמוך ל-95 אוקטן (ואיפה ה-98, לעזאזל?). אבל כל התחנות עדיין לא השכילו לספק כפפות ניילון לתדלוק עצמי, כמו באירופה. הסבירות שתסיים את התדלוק עם ידיים ספוגות בסולר שמנוני הוא גבוה למדי. באסה.

באופן אישי, אני מעדיף מנועי טורבו- דיזל בהשוואה למנועי בנזין אטמוספריים מקבילים בנפח. מנוע הדיזל של הספורטאז' אינו חזק באופן מיוחד או שופע מומנט שאינו נגמר (136 כ"ס  ו-32.6 קג"מ)  אבל הוא מפתח קצב התקדמות נאה ומזיז את הספורטאז' הכבד (70 ק"ג יותר מה-2 ליטר בנזין) באופן מכובד. היתרון הגדול של הספורטאז' דיזל לעומת הבנזין הוא בצריכת הדלק: צריכה ממוצעת של 13.5 ק"מ ליטר בתנאי נסיעה מאתגרים תתקשו מאוד להוציא מגרסת ה-2 ליטר בנזין.

בסופו של יום, לקוחות הליסינג הולכים להיות המפסידים הגדולים מצאתה לגמלאות של גרסת ה-1.6 בנזין. גרסת האורבן 2 ליטר היא מעתה הזולה בהיצע ׁ – 146,000 ש"ח  וספורטאז' דיזל באותה רמת אבזור עולה 4000 ש"ח יותר. האם זה שווה? גרסת הדיזל של הספורטאז', שמתחרותיה הקרובות הן הרנו קאדגאר 1.5 דיזל ופיג'ו 3008 1.5 דיזל,  מוסיפה למשוואה צריכת דלק עדיפה, מומנט זמין וניחוח של רכב שטח. זו תהיה הבחירה שלי מבין גרסאות הבסיס של הספורטאז'.


About דניאל סקלי

מעריץ של רודסטרים והחיים הטובים

Check Also

קאדילק XT4-תחילת שיווק בארץ

Tweet קבוצת UMI החלה בשיווק רכב ה- SUV החדש של קאדילק, XT4 , ברמות הגימור …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

סגור
סגור
Sorry, our business is not operational at this hour

Please try our contact page