הונדה Xadv – הרפתקה מורכבת


תחת קטגוריית 'אדוונצ'ר', מופיעים זה לצד זה, באתר האופנועים של הונדה, ה'אפריקה טווין' עליו כתבנו כאן בעבר וה-Xadv.
זה האחרון, נושא הכתבה, הוא בעצם שילוב מורכב בין קטנוע  – על לאופנוע אדוונצ'ר .
המושג 'קטנוע' קצת מטעה. הכינוי המתאים יותר הוא 'מקסי-סקוטר'. מדובר בכלי השוקל 238 ק"ג ובנפח מנוע של 750 סמ"ק, כלום לא קטן פה. ה-Xadv של הונדה מציע אלטרנטיבה לימאהה T-MAX בתוספת יכולת שטח מסוימת. יצאנו איתו להרפתקה קצרה.

לאיקס אדוונצ'ר, מגני ידיים כמו אלה שבאפריקה טווין, מיתלים ארוכי מהלך, גלגלי שפיצים ומכלולים שלא תמצאו בכלים דומים.  יש לו יכולת עירונית,  יכולת תיור לטווח ארוך בנוחות ובתוספת תא מטען, וכאמור – ערך מוסף המאפשר לו ירידה מהאספלט במקום שכל סקוטר אחר יוותר מראש.

מנוע שני צילנדרים רוחבי בהספק מרבי של 55 כ"ס  ב- 6,250 סל"ד, אך עם מומנט מרבי נאה ביותר  (6.8 קג"מ) המתקבל כבר ב- 4,750 סל"ד, מעניק להונדה הזו משיכה ליניארית ונשלטת. השימוש בתיבת הילוכים בעלת מצמד כפול של הונדה- DCT מרשים יותר במצב "ספורט" (3 רמות), בו החלפת ההילוכים זריזה יותר ופחות עצלה ממצב D. לטובת סחיטת תאוצות וביצועים מהמנוע, ניתן גם להשתמש בתיבה במוד ידני, ולהנות מאופנוע נמרץ בהחלט.

השלדה היא שלדת צינורות פלדה עם זרוע אחורית מאלומיניום ובסיס הגלגלים ארוך – 1,590 מ"מ. מתלה קדמי עם מהלך ארוך של 154 מ"מ  ומהלך מתלה אחורי של 150 מ"מ, גלגל קדמי 17" ואחורי קטן יותר (15"). התוצאה המתקבלת היא של מרווח גחון גבוה בן  162 מ"מ ויכולת שיוט נאה בשטח. עוד בתפריט -גלגלים עם חישוקי שפיצים וצמיגים הנוטים יותר לכיוון האספלט המרמזים ששם יבלה האדוונצ'ר, קרוב לוודאי, את רוב חייו.

ההבדל בין קטנוע – לאופנוע (או – מה שיש בין הרגליים)

רוב הקטנועים נחותים בסעיף היציבות לעומת אופנועים. אמנם קיימים כיום מספר קטנועים גדולים, בעלי קוטר גלגלים כמעט כשל אופנועים, מהירים וכבדים, אך אלה – חריגים בעולם הקטנועים.
חוסר היציבות הנחות מתגמל את הקטנועים ביכולת תמרון וזריזות עדיפה. לאופנועים, בד"כ מתלים חסונים יותר, ואיכותיים יותר תפקודית. בולמי זעזועים עדיפים וקוטר גלגלים גדול יותר, מעניק לאופנועים יכולת תיקול מכשולים ומפגעים – טוב יותר.

רוכב האופנוע, לופת בין רגליו את מיכל הדלק – כך, חיבור גוף הרוכב והמכונה, ישיר יותר ויכולתו של הרוכב להפעיל כוחות תאוצה, בלימה והטייה, טובים יותר.
הקטנוע, בנוי כשחלל נמצא בין רגלי הרוכב. זה שימושי יותר (יכולת נשיאת מטען, קלות טיפוס וירידה מהקטנוע) אך כפועל יוצא, מנתק את הרוכב מהכלי עליו הוא רוכב, לעומת האופנוען.  

הונדה X-ADV עכשיו במחיר השקה לפרטים ונסיעת מבחן לחצו כאן.

מולי – לוח שעונים עשיר, קריא, ברור וגבוה מעל לכידון, את ההתנעה אני מבצע באמצעות כפתור סיבובי הנשלט ע"י שלט חכם ולא מפתח קלאסי.  המשקף הקדמי לפניי מתכוונן ידנית לחמישה מצבים. עם גובה מושב העומד על 820 מ"מ, התצפית לפנים גבוהה ומאפשרת שדה ראיה טוב. תנוחת הישיבה נוחה – גבוה מעל המכוניות. עם גובה 1.80 מ' אני מגיע לקרקע די בקלות – רצוי כשנדרש לתמוך משקל גבוה כ"כ בעמידה.

בסביבה העירונית הכלי זריז מאוד – טס ומאיץ בקלילות מדהימה – תכונה המתגמלת בבטיחות אקטיבית גבוהה. בכביש הבין עירוני, נדרש כבר לסחוט את המצערת יותר בכדי לקבל תאוצות בינים חזקות על -אף שנפח המנוע גדול. אבל כקטנוע אדוונצ'ר, יעודו העיקרי כאמור, הוא לאפשר רכיבה מאוד נוחה למרחקים ארוכים ואותו הוא מקיים – שיוט נינוח מתאפשר גם במהירויות של כביש 6 וצפונה. המשקף מלפנים, במצבו הגבוה ,מחפה מהרוח מלפנים ומדרכי הרגליים נוחים לישיבה ממושכת.

ובשטח – גם לרוכב שטח לא מנוסה כמוני הוא משדר ביטחון ושומר על הקו הנבחר גם אם בדרך נתקלים במהמורות ואבנים.

הונדה X-ADV משלב בין יתרונות ופרקטיות של קטנוע ליכולת דינמית של אופנוע, בין היתר נרשמה במהלך המבחן צריכת דלק של 23 ק"מ לליטר. הייחודיות מתבטאת גם ביכולת שטח מסוימת ובעצם יוצרת נישה חדשה. כקטנוע – על, הכלי מספק גם הנאה ברכיבה לצד שימושיות. במחיר שאמנם אינו זול (78,000) ש"ח ודרישה  לדרגת הרשיון הגבוהה ביותר (דרגה Aׂׂ), יש אלטרנטיבות טובות, אבל כאלה שלא יעניקו שילוב תכונות כמו ב-Xadv.

הונדה X-ADV עכשיו במחיר השקה לפרטים ונסיעת מבחן לחצו כאן.


About אייזיק דוידוביץ

עורך האתר. חי, אוהב ונושם את תחום הנהיגה והרכב. מדריך ותיק לנהיגה מתקדמת ועיתונאי בעל ניסיון בכתיבה למדורי הרכב בכלי התקשורת המובילים. ניתן ליצור קשר במייל iseack@drivetime.co.il

Check Also

קרוס קאנטרי

וולבו V60CC – קרוס קאנטרי

Tweet אני לא יודע מה אתכם, אבל אני מאוד אוהב את המראה שלה. היא לא …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Sorry, our business is not operational at this hour

Please try our contact page

/* */