2008 דיזל

פיג'ו 2008 – גרסת הדיזל


2008 החשמלית כבר כאן, ועד שנשלוף ממנה את כבל הטעינה ונצא חרישית למבחן דרכים מסקרן, לקחנו את גרסת 2008 דיזל הבסיסית – 'אקטיב'. מנוע הדיזל מטרטר מתחת למכסה מנועי כלי רכב כבר למעלה מ-120 שנה ויתרונו העיקרי מתבטא בצריכת דלק חסכונית ממנוע בנזין.

בנהיגה מתונה ב-2008 דיזל אתם עשויים לבצע על מיכל דלק אחד בן 44 ליטרים, קרוב ל-1000 ק"מ. בחשמלית, לעומת זאת, מבטיחים לנו טווח נסיעה של כ-320 ק"מ. לאותם אלה שסדר היום/ שבוע שלהם מושתת על גמיעת מרחקים, ההתלבטות בין הגרסאות מיותרת. ובכל זאת, קיימת גם גרסת בנזין, שברמת גימור מקבילה, זולה ב-2000 ש"ח מזו המונעת בסולר.

את ה-2008 1.2 טורבו בחנו כאן בעבר. רכב המבחן אז, הגיע אלינו ברמת הגימור 'פרימיום' שהייתה אז הבכירה בארץ, עד שהגיעה ה-GT.
2008 1.5 דיזל טורבו 'אקטיב' הלבנה שכאן, מגיעה עם 6 כריות אויר לעומת 8 ב'פרימיום'. מערכת הבלימה האקטיבית נחותה יותר והיא חסרה גם בקרת שיוט אדאפטיבית. זה מקנה לה ארבעה כוכבים – כוכב אחד פחות במבחן הבטיחות של NCAP לעומת הגרסה המאובזרת יותר. גם לוח המחוונים שלה פשוט יותר ובכדי להתניע את ה'אקטיב' תאלצו לסובב מפתח ולא רק ללחוץ על כפתור. ב'פרימיום' גם בלם יד חשמלי, כפתור מצבי נהיגה, בקרת אקלים אוטומטית קיפול מראות חשמלי ועוד. ההפרש בין רמות הגימור הללו בדגמי הדיזל – 9000 ש"ח. ה'אקטיב' שכאן עולה 130,000 ש"ח.

ובכל זאת….

באנו לדבר על גרסת הדיזל. מנוע הדיזל של PSA לא באמת מטרטר. אם תעמדו מחוץ לרכב קרוב לוודאי שתזהו שמדובר בלוגם סולר. בתא הנוסעים כבר ממש תתקשו להבחין. שקט כאן בקבינה. גם מנוע הבנזין וגם הדיזל מספקים 130 כוחות סוס אך בסבובי מנוע שונים. מנועי הבנזין, בעלי יחס דחיסה נמוך יותר ולכן קלים יותר (ובמקרה שכאן גם עם בוכנה אחת פחות) וככאלה, מגיעים לסל"ד גבוה יותר. בכדי להגיע להספק המרבי תאלצו להאיץ את מנוע הבנזין ב-1800 סל"ד נוספים. שיא המומנט לעומת זאת, מגיע בסל"ד זהה בשני המנועים (1750 סל"ד), אבל במנוע הדיזל השיא גבוה יותר:30.6 קג"מ לעומת 23.4 קג"מ. וזה לא מעט.

איך זה מתבטא בנהיגה?

מספרית – אין כמעט הבדלים. התאוצה מעמידה ל-100 כמעט זהה וכך גם המהירות המרבית. הדיזל מאיצה ל-100 תוך 10.5 שניות ומגיעה ל-195 קמ"ש. הבנזין כמעט אותו דבר.
אבל יש משהו בזמינות הכח של גרסת הדיזל, שמשתלב אפילו טוב יותר עם תיבת ההילוכים בת שמונת המהירויות. זו, תיבה קלאסית טובה מאוד שאיננה זריזה כמו תיבות דו-מצמדיות. המומנט העדיף של הדיזל, מאפשר החלפות הילוך מוקדמות והנסיעה נינוחה ויעילה ומושתתת בעיקרה על סל"ד נמוך ונינוח. התוצאה היא נסיעה רגועה אבל עם זמינות כח מידית בלחיצת דוושה. הבונוס מגיע בעיקר בצריכת דלק מעולה שעשויה להגיע גם ל-20 ק"מ לליטר ריאלים.

'אקטיב' בעלת גלגלי "16 לעומת "17 בפרימיום וזה אומר שחתך הצמיגים 65 לעומת 60 וזה אומר – יותר גובה דופן לצמיג. הבידוד הנוסף הזה, שהוא בעצם קפיץ, הופך את הנסיעה ב-2008 'אקטיב' למעט נוחה יותר מזו ב'פרימיום'. הבידוד מרעשים טוב מאוד ו-2008 מתגלה כמכונית שאפשר לשהות בה לאורך נסיעות ארוכות מבלי להתעייף.

את עיקרי התרשמותנו מ-2008 תוכלו לקרוא כאן. נסכם רק שחבילת ה'פרימיום' היקרה יותר קוסמת באבזור הרב ונראית כמשתלמת יותר. גרסת הדיזל של ה-2008 שבחנו כאן היא, לדעתנו, המועדפת יותר על זו המונעת בבנזין תודות לאופי מנוע נעים יותר לשימוש וכמובן יעילותו הרבה הבאה לידי ביטוי בצריכת הדלק העדיפה. ועד שנבחן את החשמלית, ה-2008 המעודפת עלינו היא הדיזל פרימיום.


About אייזיק דוידוביץ

עורך האתר. חי, אוהב ונושם את תחום הנהיגה והרכב. מדריך ותיק לנהיגה מתקדמת ועיתונאי בעל ניסיון בכתיבה למדורי הרכב בכלי התקשורת המובילים. ניתן ליצור קשר במייל iseack@drivetime.co.il

Check Also

סיטרואן C4 החדש – השקה בישראל

Tweet קבוצת לובינסקי, אחת מקבוצות הרכב המובילות בארץ, משיקה את סיטרואן C4 החדש. סיטרואן C4 …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Sorry, our business is not operational at this hour

Please try our contact page