Home / מבחני רכב / DS7 קרוסבק – ברוכים הבאים לשאנז אליזה

DS7 קרוסבק – ברוכים הבאים לשאנז אליזה


DS, למי שלא בקיא קצת בהסטוריה המוטורית, הייתה דגם מהפכני של סיטרואן משנת 55. מכונית מתוחכמת, מסובכת, נפלאה ובמיוחד מעוצבת. בשנת 1999 היא זכתה לתואר "מוצר המאה" ובפברואר 2009 קבעה ועדה של 20 מעצבי הרכב הגדולים בעולם – כי הסיטרואן DS הינה "המכונית היפה ביותר שיוצרה אי-פעם" ה-DS זכתה גם במקום השלישי בתחרות מכונית המאה, אחרי הפורד מודל T והמיני מיינור.

DS7 OPERA

מיתוג נפרד
שנים מאוחר יותר – 2009 ליתר דיוק,  הוצגה סדרה של מכוניות יוקרתיות על בסיס דגמי סיטרואן המוכרים. היו אלה DS3, סיטרואן DS4 וסיטרואן DS5. חמש שנים מאוחר יותר הוכרז ד.ס כמותג יוקרה נפרד – DS Automobiles – הפועל במסגרת קונצרן PSA (פיג'ו-סיטרואן) ויכלול פיתוח של דגמים חדשים וניהול נפרד לחלוטין .

בשנה שעברה הוצגה ה-DS7 קרוסבק – דור שני של דגמי DS, הפעם בתצורת קרוסאובר אפנתית, המתבססת על הפיג'ו 3008 אך פונה לפלח שוק גבוה יותר.

DS7 גדול מפיג'ו 3008. הוא גדול מאאודי Q3 אך קצר בכ-10 ס"מ מ-Q5. כך, מבחינת מימדיו, מתמקם ה-DS7 בין קטגוריות הקרוסאוברים היוקרתיים ומציע מידות הדומות מאוד לדגמים מהקטגוריה הגבוהה יותר בה תמצאו גם את במוו X3 קדילאק XT5 ואחרים . אורכו 457.3 ס"מ, רוחבו 190.6 ס"מ, גובהו 162.5 ס"מ ובסיס הגלגלים משתרע על 273 ס"מ. נפח תא המטען עומד על 555 ליטרים.

DS7 PERFORMANCE – מצוקי דרגות ים המלח

 

על הפרטים הטכניים ובעיקר על שפע האבזור בגרסאות השונות תוכלו לקרוא כאן – בסקירה שערכנו ב-DRIVETIME כש-DS7 הושקה באולם התצוגה ה-DS STORE הראשונה בישראל, בהרצליה פיתוח.

נהגנו ב-DS7 הבסיסית וגם בזו היקרה בהיצע:

DS7 PERFORMANCE LINE

DS7 משווקת בישראל ב-2 רמות האבזור הגבוהות: SO SHIC ו-GRAND SHIC וב-3 חבילות עיצוב שונות: PERFORMANCE LINE, RIVOLI, OPERA.

את ה-DS7 ה"בסיסית" זו שמכונה Performance קיבלנו למבחן שבסיומו לא ממש רצינו לצאת ממנה. מעבר לעיצוב היחסית שמרן אך בהחלט מושך תשומת לב, השהות על סיפונה של DS הוא חוויה מרנינה. יש כאן תשומת לב לפרטים, גם אלה הקטנים ביותר. העיצוב מודרני, מרהיב ומשדר יוקרה. גם בדגם הבסיסי יעטפו אתכם ריפודי עור אלקנטרה המכסים, בנוסף למושבים, חלקים מלוח השעונים, דיפוני הדלתות, וחללים שונים בתא הנוסעים, החומרים איכותיים ונעימים למגע, המראה גם נעים לעין.

DS7 מרווחת מאוד לחמישה נוסעים, המושבים ובמיוחד אלה הקדמיים מעולים. אלה הנוסעים מאחור יכולים, בעזרת מתג חשמלי, לשנות את זווית משענת הגב. תא המטען נדיב ויעיל (555 ליטר) וכולל דלת חשמלית עם פתיחה באמצעות הרגל. תאי אחסון קיימים בשפע כמו גם אותו תא אחסון מרכזי גדול המשמש גם כמקרר.

DS7 PERFORMANCE – רמת הגולן

DS7  משווק, לעת עתה, עם מנוע טורבו-דיזל בנפח 2.0 ליטרים, בעל הספק של 180 כ"ס ומומנט של 40.8 קג"מ. אלה מגיעים לגלגלים הקדמיים כשהם חולפים דרך תיבת הילוכים אוטומטית פלנטרית ( AISIN יפנית) בעלת 8 הילוכים.
הקומבינציה הזו מעניקה לקרוסבק היוקרתי יכולת תנועה קלילה ומהירה כמעט בכל מצב. תאוצות הביניים טובות, כמו גם הזינוק מעמידה (9.4 שניות ל-100 קמ"ש). יכולת השיוט במהירויות גבוהות בנינוחות ובסל"ד נמוך, מעלימה את העובדה שמדובר במנוע דיזל שמטבעו פחות שקט וחלק בפעולתו ממנוע בנזין. רק בעמידה ובסיבובי סרק, תורגש העובדה שמדובר כאן בלוגם סולר.

הביצועים הטובים מלווים גם בצריכת דלק מרשימה לרכב וביצועים שכאלה – 12 ק"מ בתנאי המבחן הלא תמיד נינוחים וצריכה ריאלית של 16 ק"מ לליטר בנהיגה נורמלית יותר.

יחידת ההנעה המוצלחת מגובה גם בשלדה מצוינת שיכולתה להעניק אחיזת כביש גבוהה ונהיגה תחת עומס גם בכבישים מפותלים, מרשימה מאוד. לא בכל קרוסאובר מגושם ומוגבה שכזה, התעקשנו לנהוג בכביש מפותל כדוגמת העליות של חמת גדר יותר מפעם אחת. אפילו נהננו.

יכולתה הדינאמית של ה-DS מרשימה במיוחד כשמגלים כי נוחות הנסיעה בה היא בליגה אחרת, הודות למערכת מתלים אדפטיבית. זו נעזרת במצלמה מובנית מבוססת מובילאיי הישראלית, הסורקת את הדרך לפנים עשרות מטר קדימה ומתאימה את התנגדות הבולמים בהתאם לשיבושים בכביש ולתנאי האספלט או השטח. כך מתקבלת  נסיעה נוחה המבודדת את הנוסעים, בכל המקומות שבהם סוללי הכביש התרשלו להם בעבודתם. לנוחות הנסיעה מתווספת יכולת נהיגה סמי-אוטונומית המגובה בבקרת שיוט אדאפטיבית המתחשבת גם בתמרורי מהירות מיוחדת. כך למשל אין צורך בביטול ולקיחת שליטה מהמערכת כשמתקרבים לעקומה חדה בה מוצב תמרור. כל שנשאר לעשות היא לאשר את הצגת התמרור המופיע בלוח המחוונים והמכונית תנהג במהירות המותרת.

המערכת גם תמקם את הרכב בתוך נתיב הנסיעה (באמצעות מערכת למניעת הסטייה מנתיב הנסיעה), אם זה לימינו או לשמאלו במטרה למקסם את הבטיחות של נוסעי הרכב והסובבים אותו. למשל, במידה והמערכת מזהה רוכבי אופניים בצדו הימני של הכביש, בקרת השיוט האדפטיבית תסיט את ה-DS 7 CROSSBACK אל צדו השמאלי של נתיב הנסיעה כדי להוסיף מרחב ביטחון בין הרכב לבין הרוכבים בשוליים.

מפרט הבטיחות  עשיר ביותר כבר מרמת הגימור הבסיסית וכולל כסטנדרט: 8 כריות אוויר, התרעה על שמירת מרחק עם בלימה אוטונומית הפועלת במהירות של 0-140 קמ"ש, מערכת אקטיבית לשמירה על נתיב הנסיעה, התרעת שטח מת במראות הצד, מערכת מורחבת לזיהוי תמרורים ושלטים, בקרת שיוט אדפטיבית, מצלמת רוורס, חיישני חניה קדמיים ואחוריים ועוד ולמכונית ציון מלא של 5 כוכבים במבחן הריסוק.

DS7 Performance במחיר 239,900 ש"ח הוא קרוסאובר שעדיין לא הרבה מכירים בארץ. הוא אלגנטי מאוד, יוקרתי וכמו שהצרפתים יודעים – גם לא תמיד הולך בתלם. הוא מתחרה במתחרים שעולים יותר תודות למחיר החדרה אטרקטיבי, שאגב אינו גמיש באולם התצוגה. 

המוצר הסופי מצוין וכך גם התמורה למחיר. לאותם אלה שידלגו על דעות קדומות, וישימו פעמיהם לאולם התצוגה המרהיב בהרצליה פיתוח, מובטחת הפתעה. זו אף תגדל בנהיגת המבחן.

DS7 OPERA

DS7 OPERA

לא יכולנו להתאפק ודרשנו, (בעצם ביקשנו) נהיגת התרשמות גם ב-DS7 OPERA שמחירה 297,400 ש"ח. היא עשירה יותר באבזור ומתמקמת בקצה העליון   של קשת דגמי ה-DS7. קיבלנו אותה להתרשמות קצרה משעות הערב.

נהיגה בשעות החשיכה ב-OPERA , היא חוויה בפני עצמה. מעבר למושבי עור מסוג נאפה עם עיצוב מרהיב בסגנון רצועת שעון, שעון יוקרתי של B.R.M, מושבים קדמיים מחוממים, מאווררים עם פונקציית מאסאז' מסך מגע 12 אינץ', מערכת שמע מבית FOCAL עם 14 רמקולים וסאב-וופר, ידיות דלתות כרום מוארות, תאורת אווירת פנים ב-8 גוונים, חלונות כהים ואבזור יוקרתי נוסף, יש בה עוד.

DS7 OPERA

יחידות תאורה אקטיבית חדשניות  DS ACTIVE LED VISION, מתאימות את עצמת וזוויות האור ומאפשרות נהיגה בחשיכה בבטחון גבוה. הפנסים, אגב, מסתובבים על צירם ומעניקים הופעה מרשימה עם הדלקתם. וכגיבוי, מעבר לשטח בו מאירים הפנסים, קיימת ב-OPERA גם מערכת ראית לילה המאפשרת להבחין בהולכי רגל, רוכבי אופניים, בעלי חיים, תודות למצלמת אינפרא אדום. התצוגה היא על לוח המחוונים – התרעה קולית וחזותית תתריע לנהג על סכנה שאין הוא מסוגל לראות בעין גם אם מדובר בערפל סמיך. גיבוי נוסף היא כמובן הבלימה האקטיבית שתתערב במקרה של חוסר תגובת הנהג.

מערכת להתרעה מפני עייפות נהג מבוססת מצלמת אינפרה-אדום, שתתריע אם עיני הנהג יקלטו בחיישני המצלמה, ותבחן את מהירות המצמוץ והאישונים מתוך המטרה לוודא שתשומת ליבו אכן מופנית אל הנעשה לפנים, וכן כדי לזהות סימנים ראשונים של עייפות משלימה את חבילת הבטיחות המשודרגת שב-OPERA.

אלה אינן מערכות המצויות ברמת מחיר שכזו, והן בהחלט עשויות להציל חיים.

DS7 OPERA

תוספת המחיר לדגם ה-OPERA משדרגת את ה-DS7 לרמת פאר ובטיחות שניתן למצוא רק במכוניות יקרות יותר. מדובר במותג חדש  בצעדיו הראשונים בשוק היוקרתי והתובעני. אבל כמו לקסוס, אינפינטי ועוד מותגים שבידלו עצמם מחברת האם, גם ל-DS יש בהחלט מקום ובמיוחד כשהדגש על העיצוב, האיכות, המקוריות, והביצוע נראים מבטיחים כמו בדגם המקורי הראשון שלהם.


About אייזיק דוידוביץ

עורך האתר. חי, אוהב ונושם את תחום הנהיגה והרכב. מדריך ותיק לנהיגה מתקדמת ועיתונאי בעל ניסיון בכתיבה למדורי הרכב בכלי התקשורת המובילים. ניתן ליצור קשר במייל iseack@drivetime.co.il

Check Also

פורד אדג' דיזל

פורד אדג' דיזל – אלף ק"מ בשוייץ

Tweet נעה שלי טרם ביקרה בשוויץ. החלטתי, רגע לפני הגיוס לצבא, להראות לה את הארץ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

סגור
סגור
Sorry, our business is not operational at this hour

Please try our contact page