טוארג

נהיגה לילית – באנו חושך לגרש


כן, זו אינה רק פרנויה פרטית שלכם, נהיגה לילית אכן מסוכנת יותר. אם להאמין ל-NHTSA National Highway Traffic Safety Administration ההסתברות לקרות תאונות קטלניות עולה פי שלושה בלילה, בהשוואה לסיכון הקיים בשעות היום.

למעשה, הסיבה העיקרית לכך, באופן לגמרי לא מפתיע, היא הקושי האנושי לראות היטב בחשיכה. אנחנו רואים פחות טוב את קטע הכביש שלפנינו ורואים חלק קטן יותר ממנו, ולכן, מרחק הבלימה וזמן הבלימה העומדים לרשותנו מצמצמים בהרבה. באופן אירוני, סוגים מסוימים של אור – למשל, בוהק מאורות דשבורד בהירים מידי, עלולים אף הם להחמיר את הבעיה.

ריכזנו עבורכם מספר טיפים שעשויים לסייע לכם לצמצם את הסיכונים הכרוכים בנהיגה לילית

1. הקפידו במיוחד על צלילותכם

שתייה ונהיגה לא הולכים יחד, אבל הם מהווים אפילו סיכון גדול יותר לאחר רדת החשכה. כמובן, שלעולם אל תיכנסו מאחורי ההגה אחרי ששתיתם, לא משנה באיזו שעה ביום מדובר, אבל בלילה, בחנו את היכולת שלכם לנהוג שלכם בקפידה רבה אפילו יותר, גם אם לקחתם "רק" סירופ נגד שיעול או כל תרופה אחרת.

2. הילחמו בעייפות

הסבירות לאירועי תאונות דרכים הנובעות מתוך עייפות או נמנום מתמקדת בשעות שבין בין חצות לשש בבוקר. שימו לב, במיוחד בשעות האלה, לקיומם של נהגים מנומנמים בכביש – ושמרו על עצמכם ערניים. שתו מעט קפאין, עצרו באזור בטוח כדי לנוח מעט. חלק מהנהגים דיווחו על פעולות אחרות שיכולות לסייע בשמירה על הערנות, כהפעלת הרדיו (לא בקול רם מידי); פתיחת החלונות מעת לעת והכנסת אוויר צח, או אפילו לשיר לעצמכם בקול רם.

מיצובישי ASX

3. נקו את החלונות שלכם

שמשות מלוכלכות או פגועות עלולות לפזר את האור ולהגביר את השפעות הסנוור, כך גם פנסים מלוכלכים, עכורים או פגומים שעלולים להפחית את הראות שלכם ולסנוור את הנהגים המתקרבים ממול. נקו את הפנסים והשמשות בקביעות, ובמידת הצורך, השתמשו בערכות ניקוי מיוחדת להסרת עכירות בפנסים.

4. בחרו נתיב נסיעה בטוח, ובמידת האפשר, הימנעו מכבישים צדדיים

כבישים צדדיים נידחים עשויים להוות סביבה גרועה מאד לנהיגה לילית. הסנוור מפנסי המכוניות המתקרבים ממול, התאורה הכללית החשוכה יותר ואף העובדה כי תוואי הכביש הללו עשויים להיות חדים ובלתי צפויים, כולם חוברים ועומדים נגדכם. כך שאם אתם יכולים, בחרו מסלולים בטוחים יותר לנהיגה לילית.

5. נהגו לאט

נסיעה במהירות מופרזת מהווה גורם משמעותי בתאונות הליליות, בשל הראות הגרועה יותר וזמני התגובה הקצרים יותר. לדוגמא, הפנסים שלכם בדרך כלל יאירו עד ל-50 מטר לפניכם, אבל אפילו במהירות של 40 קמ"ש, תצטרכו זמן ומרחק רב יותר כדי להגיע לעצירה מוחלטת ובטוחה של הרכב. התאימו את מהירות הנסיעה שלכם, תוך התחשבות בתנאים כמו ראות ותאורה.

שימו לב שאתם לא מסנוורים

6. בדקו את זווית הפנסים הקדמיים שלכם

אם האור הבוקע מהפנסים נוטה כלפי מטה יותר מידי, אתם עלולים לאבד חלק מהתאורה הנדרשת לכם בזמן הנהיגה. כשהאור נוטה גבוה מידי, הוא עלול לסנוור את הנהגים המתקרבים. כיוון פנסי הרכב אמור להיעשות באופן מדויק ובמוסך שבו מכשיר הבדיקה המתאים לכך. ברוב המוסכים, העלות אינה גבוהה.

7. השתמשו באורות הגבוהים בתזמון הנכון

למרות שבנהיגה עירונית השימוש באור גבוה אינו מומלץ, הוא יכול לעזור מאוד באזורים כפריים או בכבישים פתוחים. רק זכרו לעמעם אותו כשאתם מתקרבים לרכב המגיע ממול (כדי שלא תסנווורו את הנהג השני באופן זמני), ואל תשתמשו בהם אם כשאתם נוסעים אחרי רכב אחר. אם אתם מתכננים לרכוש רכב חדש, מומלץ לחפש רכבים בעלי מערכות תאורה אדפטיביות שמתאימות את עצמן אוטומטית לנוכחותן של מכוניות אחרות.

8. התאימו את התאורה הפנימית שלכם

אם אורות לוח המחוונים שלכם בוהקים מידי, הסטת המבט מהלוח על הכביש החשוך שלפניכם ובחזרה עלולה להתגלות כבעייתית. עמעמו את אורות פנים המכונית בנהיגה לילית, כך שהמכוונים הקריטיים יישארו גלויים וקלים לקריאה, אך לא יסיחו את דעתכם המתרחש בכביש. במידה הצורך, כוונו את מגיני השמש שלכם כל שיגנו עליכם מפני תאורת החוץ החיצונית המסנוורת. דגמי מכוניות חדשות רבות כבר מגיעות כשבתוכן מראות המעמעמות אוטומטית את השתקפויות האור המסנוור המגיע מהרכבים שמאחור.

הדליקו פנסי ערפל – רק בשעת ערפל!

9. הסתכלו לכיוון הנכון

למרות שאתם חייבים תמיד לשים עין על הכביש, הימנעו ממבט מקובע ולעולם אל תבהו בפנסים המתקרבים. כשאתם מתקרבים לרכב המגיע ממול, הימנעו מסנוור על ידי הסטת עיניכם כלפי מטה וימינה, והשתמשו בקצה הימני של הכביש או בסימני הנתיב כדי להישאר בנתיב הנסיעה. לאחר מעבר הרכב, הרימו את מבטכם חזרה קדימה.

10. שימו לב לחיות בר או לחיות משוטטות בדרך

התנגשויות בבעלי חיים (למשל, פרות ועיזים בצפון או גמלים בדרום) או דריסת בעלי חיים מתרחשות בתדירות גבוהה יותר לאחר רדת החשכה. אורות גבוהים עשויים לעזור לכם להבחין בעיניהם הזוהרות של בעלי החיים, כשאתם רואים אותן, הדרך הבטוחה ביותר להימנע מתאונה ומהתנגשות בהן היא על ידי האטה עד כדי עצירת הרכב – ולא על ידי סטייה באמצעות סיבוב פתאומי של ההגה.

11. שמרו על עיניכם

בדקו את הראיה שלכם מידי שנה, גם אם עדיין אינכם מחויבים בכך לצורך קבלת רישיון הנהיגה. הסנוור הופך לבעייתי יותר עבור נהגים ככל שהם מזדקנים, ואם אתם מרכיבים משקפיים בעת הנהיגה הלילית, ייתכן שתצטרכו גם משקפיים מיוחדים לשם כך.

12. בחנו והשתמשו באורות הרכב שלכם כהלכה

בדקו באופן קבוע את כל פנסי הרכב שלכם והקפידו לבחון לא רק את העובדה שהם פועלים, אלא גם את צלילותם. כך, כאשר תידרשו להפעיל אותם בזמן אמת, לא תגלו כי הם צברו עכירות או שאינם פועלים.


About Drive Time

מגזין Drive Time מגיש תכנים מעניינים בתחום הרכב והספורט המוטורי. האתר מגיש מבט מקצועי על כלי ותוכן מענין על רכבי כביש, רכבי שטח וספורט מוטורי.

Check Also

תאונות בשולי הדרך – הצד המסוכן של הנהיגה

Tweet בכל שבוע אנחנו מתבשרים על לפחות תאונה אחת נוספת, בה נפגע נהג שעצר בצד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Sorry, our business is not operational at this hour

Please try our contact page