יצרני מכוניות שאבד עליהם הכלח


למרות שחלק מיצרניות הרכב, כדוגמת ג'נרל מוטורס, קיימות למעלה ממאה שנה, לא לכל מותג רכב היה מזל כזה. ישנם לא מעט רכבים, שהעדות היחידה לקיומם מצויה, כיום, רק בספרי היסטוריה, וזאת, עקב נסיבות כמו פשיטות רגל, מיזוגים או מאבקים כלכליים שלא צלחו. החל מהמותגים שעדיין מוכרים לנו, כמו פונטיאק וסטורן, ועד למותגים שרק סבא וסבתא שלכם מסוגלים לזכור, הנה מספר מותגי רכב מיתולוגיים, שלדעתנו, לכל חובב רכב אמיתי כדאי להכיר.

פלימות' – Plymouth

בשנת 1928, יצר ענק הרכב וולטר קרייזלר את פלימות', אחד מכמה מותגי רכב החוסים תחת מטריית תאגיד קרייזלר, כחלופה זולה יותר למכוניות היקרות שהיו אז בשוק. למרות זאת, ייצור המותג הופסק בשנת 2001, והחברה העבירה את מרכז הכובד שלה למותגים אחרים, כמו דודג' וקרייזלר.

פונטיאק – Pontiac

במשך לא מעט זמן היה הפונטיאק מותג רכב אמריקאי פופולרי. המותג בבעלות ג'נרל מוטורס הושק בשנת 1926 והתפרסם, בין היתר, במכוניות ה-Firebird, ה- Grand Prix וה- Solstice שלו. למרות זאת, בעקבות המיתון, בשנת 2010 הפסיקה ג'נרל מוטורס את המותג.

סאאב – Saab

מותג מכוניות היוקרה השבדי סאאב הוצג לראשונה לעולם בשנת 1945 והחליף לא מעט בעלים במהלך חייו. בשנת 2002 נרכשה סאאב על ידי ג'נרל מוטורס, שניסתה להחיות את מותג הרכב, אולם, מאוחר יותר, בשנת 2010, מכרה אותו במכירה פומבית. בסופו של דבר, הגישה החברה בקשה לפשיטת רגל והשם הוענק לחברה סינית שהחליטה להשיק מותג רכב תחת שם אחר.

מרקורי – Mercury

בדומה לפלימות' ולאולדסמוביל, הרעיון למותג מרקורי עלה בשנת 1938 על ידי מייסד Ford Motor Company, אדסל פורד, כדרך למשיכת רוכשים. כמה ממכוניות מרקורי הבולטות יותר היו ה-Mercury Cougar, ה-Sable והקאפרי האצ'בק. למרות המוניטין, המותג הושבת בשנת 2010 בשל חוסר ברווחיות.

אולדסמוביל – Oldsmobile

לפני פרישתו מהמרוץ, אולדסמוביל היה אחד ממותגי הרכב הוותיקים ביותר בעולם. חברת Olds Motor Vehicle Co. החלה בייצור המכוניות לראשונה בשנת 1897. בשנת 1908 רכשה ג'נרל מוטורס את החברה והשתלטה על ייצור קו רכבי ה-Oldsmobile, שהושבת בשנת 2004.

האמר – Hummer

ההאמר, כמותג, הופיע לראשונה בשנת 1992, כאשר חברת AM General החלה בייצור המוני של גרסת השוק ל-Humvee, רכב השטח הצבאי. עיצוב הרכב קנה את ליבם של סלבס כמו ארנולד שוורצנגר. בשנת 1999 מכרה החברה את הזכויות לשם לג'נרל מוטורס. עם זאת, GM הפסיקה את קו הייצור של ההאמר בשנת 2009, באותה שנה בה הגישה גם בקשה לפשיטת רגל.

סאטורן – Saturn

תאגיד סאטורן הוקם בשנת 1985 כחברת בת של ג'נרל מוטורס. בין המכוניות שמכר היו Saturn ION sedan כמו גם Saturn Sky roadster. למרות ההצלחה, , לאחר ניסיון כושל למכור את המותג סאטורן, הפסיקה ג'נרל מוטורס את פעילותו בשנת 2010.

סיון – Scion

באמצעות סיון, ניסה תאגיד טויוטה מוטור ליצור מותג מכוניות שיפנה לקונים הצעירים יותר. החברה השיקה את ה- Scionכמותג תצוגה בשנת 2003 והציגה דגמים כמו Scion xB הקומפקטית ו-Scion tC הספורטיבית. מול התחרות הקשה, טויוטה החליטה להפסיק את מותג ה-Scion על דגמיו בשנת 2016.

צ'קר – Checker

למרות שבוודאי שמעתם בעבר את הביטוי "מונית צ'קר", יתכן שלא קלטתם כי "צ'קר" הייתה מותג הרכב ולא העיצוב המאפיין את מוניות הוינטג'. תאגיד צ'קר מוטורס התקיים בין השנים 1922 – 2009 והגיש בקשה לפשיטת רגל. למרות זאת, קיים עדיין סיכוי מסוים כי החברה תחזור לפעילות בעתיד.

סטודיבייקר – Studebaker

חברת Studebaker Corp הוקמה בשנת 1852 והחלה כמסגרייה בבעלות משפחתית. החברה ייצרה כרכרות נהוגות סוסים לפני שעברה לייצור מכוניות בתחילת המאה ה-20. סטודבייקר התקיימה כמותג מכוניות עד ל-1966, השנה שבה ההתמודדות עם רכבים אחרים שמחיריהם נמוך בהרבה יותר מרכבי הסטודיבייקר הכריעה אותה, והחברה סגרה את שעריה.

וויליס – Willys

לזכות חברת Willys-Overland נזקפת בנייתם של הג'יפים הראשונים. החברה הוקמה בשנת 1908 וייצרה רכבי נוסעים, לפני שחתמה על חוזה ממשלתי לייצור כלי רכב צבאיים למלחמת העולם השנייה. רכבים אלה הפכו למוכרים בשם "ג'יפים".

AMC

AMC, הידועה גם בשם American Motor Corp, הוקמה בשנות החמישים לאחר מיזוגן של שתי יצרניות רכב קיימות. אביו של המועמד לנשיאות מיט רומני, ג'ורג' רומני, היה היו"ר והנשיא הראשון של החברה ונשאר כזה עד ל-1962, כשהוא מוביל את החברה להתמקד במכוניות קומפקטיות וחסכוניות בדלק. למרבה הצער, החברה נסגרה בשנת 1987.

פקארד – Packard

מותג הרכב פקארד נעלם כבר לפני יותר מיובל שנים. החברה ייצרה את מכוניתה האחרונה בשנת 1953, לפני שנרכשה על ידי AMC. במהלך למעלה מ-50 השנים שהחברה הייתה בשוק, היא התמקדה בייצורן של מכוניות יפות (ואף יקרות).

דסוטו – DeSoto

תאגיד קרייזלר, בהנהגתו של מייסדו וולטר קרייזלר, יצר את DeSoto כחטיבה של קרייזלר. בין השנים 1928 ו1960 ייצרה DeSoto מכוניות בלתי נשכחות, אולם סבירות במחירן. למרות זאת, המיתון של 1958 השפיע על כדאיות הייצור והוא הופסק, בסופו של דבר, בשל כך.

איגל – Eagle

לאחר שקרייזלר רכשה את AMC בשנת 1987, החברה יצרה את מותג הרכב Eagle. ייצורו נמשך רק מסוף שנות השמונים ועד לסוף שנות התשעים, אז הופסק על ידי קרייזלר. במהלך תקופה קצרה זו, העשיר המותג את שוק המכוניות העולמיות במכוניות כמו Eagle Talon ופסגת הנשר.

אדסל – Edsel

למרות ש- Ford Motor Company זכתה להצלחה רבה כחברה בפני עצמה, מותג הרכב שלה אדסל עשה לא מעט רעש משל עצמו. במשך שנתיים קצרות בלבד, בשנים 1958 – 1960, ייצר המותג Edsel שמונה דגמי מכוניות שונים. ולמרות זאת, לאחר שהיקף המכירות התגלה כמצומצם מאד, הוא הוכרז ככישלון והופסק על ידי פורד.

אבנטי – Avanti

מכונית ה-Studebaker Avanti הייתה דגם פופולרי בתקופת שנות השישים. לאחר סגירת החברה, הזכויות והחלקים לרכב נרכשו על ידי חברת Avanti Motor שהוקמה זמן קצר לפני כן, והחלה לייצר את "Avanti II". למרות שהחברה החליפה לא מעט ידיים, היא המשיכה להתקיים, בדרך זו או אחרת, עד לשנת 2006.

רובר – Rover

אתם, ככל הנראה, מכירים את המכונית המפורסמת ביותר של חברת רובר הבריטית, הלנד רובר. החברה הוקמה בשנת 1878 והחלה לייצר את רכב השטח משנת 1948 ועד שהפך למותג משל עצמו. כיום, בעוד שהמותג רובר כבר אינו מייצר מכוניות, הזכויות לו נמצאות בבעלות יצרנית הרכב Jaguar Land Rover.

טאקר – Tucker

חברת הרכב הקטנה, טאקר, נוסדה על ידי היזם פרסטון טאקר, שהקים, במקור, חברת תעופה בשנות הארבעים של המאה העשרים, אבל, כשחש בתמורות שהתחוללו בשוק הרכב העולמי, החליט טאקר לתכנן ולייצר מכונית בדגם משלו. החברה הקטנה ייצרה בסך הכל 50 מכוניות והסתבכה בחקירות של הרשות לניירות ערך בארה"ב שהובילו, בסופו של דבר, לסגירתה של החברה.

קייזר-פרייזר – Kaiser-Frazer

מה שהחל כשיתוף הפעולה בין שני ענקים בתחום הרכב בשנת 1947 הפך, בסופו של דבר, למותג המודרני שאנו מכירים כ-Kaiser Jeep. יחד עם זאת, Kaiser-Frazer עצמה הייתה קיימת רק מספר שנים לפני ששמה שונה, היא נקנתה ומוזגה. ובכל זאת, ראוי לציין, כי היא חברת המכוניות החדשה היחידה שהצליחה לשגשג בשנים שמייד לאחר מלחמת העולם השנייה.

דלוריאן – DeLorean

DeLorean Motor Company שהונצחה כמכונת המסע בזמן בסרט "בחזרה לעתיד", התקיימה רק זמן קצר בסוף שנות השבעים – תחילת שנות השמונים. החברה, שהוקמה על ידי מהנדס ג'נרל מוטורס לשעבר, ג'ון דלוריאן, ייצרה רק דגם אחד של מכונית, ה- DMC-12, בעלת הדלתות נפתחות כלפי מעלה. החברה הכריזה על פשיטת רגל בשנת 1982, באותה השנה שבה נעצר ג'ון דלוריאן באשמת סחר בסמים. מאוחר יותר הוא, אמנם, נוקה מאשמה, אולם הוא נפטר בשנת 2005 והדלוריאן נותרה רק חקוקה בזיכרונם של מעריצי הסרט.

ראמבלר – Rambler

בניגוד לחלק מהמותגים האחרים ברשימה זו, ה-Rambler היה מותג מכוניות פופולרי שהחליף בעלים רבים במהלך קיומו. מכונית הראמבלר הראשונה נוצרה על ידי חברת Thomas B. Jeffer אי-שם בתחילת המאה העשרים. מאוחר יותר, החברה נרכשה ושמה שונה, אחרי מיזוגים שונים, היא הפכה, בסופו של דבר, ל-American Motors Corp. מכונית הרמבלר האחרונה נמכרה על ידי AMC בשנת 1969, לפני שייצורה הופסק.

מוסלר – Mosler

Mosler Automotive נכנסה לעסקי המכוניות בשנת 1993, לאחר שהייתה חלק מחברת Consulier Industries שבפלורידה. היא הוציאה לשוק מספר דגמי מכוניות, כולל מכוניות ספורט כמו ה-Raptor ו-MT900, והושבתה בשנת 2013, לאחר שנרכשה על ידי חברה אחרת.

אוהבים נוסטלגיה? מכוניות קלאסיות?
מוזמנים להיכנס פרויקט שלנו – מכוניות שנות ה-60 – משפחתיות שאהבנו.


About Drive Time

מגזין Drive Time מגיש תכנים מעניינים בתחום הרכב והספורט המוטורי. האתר מגיש מבט מקצועי על כלי ותוכן מענין על רכבי כביש, רכבי שטח וספורט מוטורי.

Check Also

ביאנקו S

ביאנקו S – אקזוטיקה עם צווארון כחול

Tweet ביאנקו S היא מכונית אינטימית. קצת קשה להכנס, קשה יותר לצאת. לא מפתיע, כשגובהה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Sorry, our business is not operational at this hour

Please try our contact page