פולקסווגן VoltsWagen – ID4


הישיבה נמוכה ביחס לקו החלון הקדמי, אולי בגלל הדשבורד הגבוה, אולי מיקום המושב. הגלגלים הקדמיים משמשים רק להיגוי והמנוע שממוקם בירכתיים, מחובר לאלה שמאחור. פולקסווגן חיפושית הייתה המכונית הראשונה שלי, מכונית בת גילי שלמעט קווי הדמיון שהוזכרו כאן למעלה, אין לפולקסווגן ההיא, שום דבר משותף עם ID 4 החשמלית – הוולטסוואגן שאצלנו היום במבחן.

ה-SUV הקומפקטי ID 4 הכל-חשמלי הוצג בספטמבר 2020 והוא מבוסס על פלטפורמת MEB של קבוצת פולקסווגן – פלטפורמה מתקדמת ייעודית לרכב חשמלי אותה תמצאו גם בסקודה אניאק, אודי Q4 e-tron ועוד.
.
עם אורך של 458 ס"מ, רוחב 185 ס"מ, גובה 164 ס"מ ובסיס גלגלים של 276.6 ס"מ, המרחב הפנימי של ID4 הוא אחד מיתרונותיו הבולטים. גם תא המטען בנפח 543 ל' בהחלט שימושי ונדיב בגודלו. אלינו מגיע ה-ID4 בגרסת הנעה אחורית, 204 כ"ס, סוללת 82 קוט"ש וטווח מירבי של 519 ק"מ. (קיימות גם גרסאות הנעה כפולה (265 כ"ס), ו-GTX הספורטיבית (299 כ"ס)..

החשמלית שכאן קצרה, לאורך כל סוף השבוע, שבחים על העיצוב החיצוני. כן, היא בהחלט נאה. יותר מאחותה מבית סקודה, האנייק, הדומה מדי לדגמים האחרים של סקודה ואפילו מהאודי Q4 e-tron.
סביבת הנהג המעוצבת בסגנון נקי ומינימליסטי עם לוח מחוונים קטנטן מול הנהג (5.3 אינץ') ומסך מולטימדיה גדול (12 אינץ') במרכז, נאה במיוחד תודות לשילוב הצבעים חום ושחור האלגנטיים מאוד. איכות החומרים ההרכבה והגימור, רק מעצימים את תחושת הפרימיום של הרכב. .

מאידך, בגלל הניסיונות לחדש ובעיקר להרשים בכל דגם חדש, יצרני הרכב "מענישים" אותנו לעיתים בהפעלות מסורבלות בפעולות מסויימות שפעם היו פשוטות לביצוע. כפתורי הפעלת ארבעת החלונות החשמלים שליד הנהג, למשל, צומצמו לשניים. רוצים להפעיל את אלה האחוריים? לחצו על כפתור REAR לשם כך. אבל זהו אינו כפתור נורמלי , אלא כפתור מגע רגיש שלא תמיד מתפקד. כך גם מערכת הפיקוד של האורות משמאל לנהג. פעם, היה זה בורר סיבובי פשוט, היום – כפתורי מגע מעצבנים. נוסיף גם את מערכת המולטימדיה והפעלת מיזוג האוויר. דווקא מפולקסווגן היינו מצפים להנדסת אנוש רהוטה יותר.

החיפושית 1.2 שהייתה ברשותי לפני שנים, הייתה חלושה. 34 כוחות הסוס העלובים בקושי הזיזו את שמונה מאות הקילוגרם. הפולקסווגן החשמלית כבר שוקלת כמעט פי שלוש ממנה (2.2 טון) והיא בכלל לא חלשה. אמנם, התרגלנו כבר שמכוניות חשמל משוגרות מהמקום ככלב פיטבול על מטרתו, אבל ID4 מסתפקת ב-8.5 שניות בהאצה ל-100 קמ"ש מעמידה. וזה מספק בהחלט, בואו ונודה. על – אף ההנעה האחורית, לא תתקשו לנהוג את הקרון הכבד הזה, גם במהירויות גבוהות ובעיקולים חדים. האחיזה גבוהה מאוד, תודות למרכז כובד נמוך, מערכת מתלים מכוילת באופן קשיח יחסית, וגומי משובח. אגב גומי, הצמיגים האחוריים רחבים יותר, ובעלי חתך נמוך יותר. ברמת הגימור הבכירה שאותה בחנו (Pro premium ) מדובר בחישוקים בקוטר 20 אינטש.

עם חישוקים גדולים כל כך וחתך נמוך שכזה, לצד כיול מתלים נוקשה, התאכזבנו לגלות שנוחות הנסיעה ב-ID4 לא משובחת כשמדובר בכבישים משובשים. כל עוד תשייטו במהירויות גבוהות בכביש המהיר, או על מצע איכותי לא תבחינו בכך ואפילו תקבלו בונוס – הרכב מאוד שקט. אבל המציאות לא תמיד כזו ונוקשות שכזו מקלקלת את החוויה הטובה בסה"כ.

ID 4 היא כאמור מכונית מרווחת למשפחה, קלות הכניסה והיציאה מצוינים והיא קלילה לנהיגה. בעיר הצפופה נאלצים להיעזר בשלל המצלמות ההיקפיות כיוון שקשה להבחין בקצוות הרכב וזה מקשה קצת על תמרונים במקומות צפופים. אבל לחשמלית הזו יש גם הפתעה – קוטר הסיבוב קטן באופן מדהים ביחס לממדי הרכב (10.2 מטרים) וזה דווקא תורם מאוד בתמרונים הצפופים…

ל-ID4 בלימה רגנרטיבית המופעלת מידית בורר מצבי הנהיגה הסיבובי, הצמוד ללוח המחוונים המזערי. מצב זה מספק בלימה בינונית ורצוי היה לאפשר דרגת בלימה נוספת עד למצב עצירה. הבלמים עצמם מספקים, אם כי תחושת הבלימה ספוגית משהו ודורשת הסתגלות.

רכב המבחן ברמת הגימור הבכירה, 'פרו פרמיום', ומחירו 273,000 שקלים. ברמת הגימור הזו מתווספת גם תאורת דרך אדפטיבית חכמה, גג שמש פנורמי, חישוקי 20 אינץ' (לעומת 19 ב'פרו' וב-'פרו אדוונסד' הזולות יותר) תפעול חשמלי לדלת תא המטען וחלונות מושחמים מאחור. זאת בנוסף, על האבזור הכולל מערך היקפי של מצלמות וחיישני חניה, מפתח חכם, בקרת אקלים דו-אזורית עם פתחי מיזוג מאחור, קישוריות לנייד וטעינה אלחוטית, תאורת אווירה.כמו כן מושבי "נוחות" עם כוונון חשמלי, מערכת שמע משודרג ובקרת אקלים תלת-אזורית.

ID4 הוצג לפני כשנתיים וכעת, כשנחת אצלנו הוא מוצא את עצמו בתחרות קשה מול שלל חשמליות. היתרונות הבולטים כאן הם איכות ומוצקות בסגנון גרמני, מרווח לנוסעים ולמטען וטווח נסיעה שגם אם לא מקיים את הנתון של 519 ק"מ (WLTP), עדיין מבטיח טווח ראוי בהחלט בפועל.

יחד עם זאת, הנדסת אנוש לא מושלמת וביצועים לא מסמרי שיער בעולם החשמליות, פוגמים בחבילה המרשימה ובמיוחד – נוקשות הנסיעה והשיכוך בכבישים שבורים/לא מושלמים. ID4 בגרסה הבכירה והמרשימה המשווקת כאן, היא לא מכונית זולה וכיוון שכך, אנחנו מתקשים לוותר לה על חסרונות שכאלה.About אייזיק דוידוביץ

עורך האתר. חי, אוהב ונושם את תחום הנהיגה והרכב. מדריך ותיק לנהיגה מתקדמת ועיתונאי בעל ניסיון בכתיבה למדורי הרכב בכלי התקשורת המובילים. ניתן ליצור קשר במייל iseack@drivetime.co.il

Check Also

פולקסווגן טי רוק – יותר מגולף

Tweet פעם הייתה לי גולף. היו לה חמש דלתות, היא שקלה כ-800 קילוגרם, ולמנוע שלה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Sorry, our business is not operational at this hour

Please try our contact page