שעה עם קארטינג – יצאנו מרוצים


מירוץ הסיבולת 24 שעות של לה-מאן, מתקיים אחת לשנה בצרפת מאז שנת 1923. בצניעותינו הרבה אנחנו, כאן בישראל, עדיין לא שם. למרות זאת החלטנו, להעלות לעצמנו קצת את החיוך שירד לאחרונה מהפנים, להגביר את האדרנלין במחזור הדם ולהחיות את התשוקה שלנו לנהיגה. אנחנו מאלה שהגה, רעם מנועים ומסלול מפותל עושים להם את זה.

הספורט המוטורי בישראל כיום מפותח יותר ממה שהיה קיים כאן כשהייתי צעיר. עדות לכך הם מסלולי הנהיגה בפצאל, שדה תימן (מוטור-סיטי) וערד. אמנם אני עוד מהדור ההוא שישב על טריבונות החול באשקלון וצפה במירוצי הראלי ספרינט הזכורים לטובה, אבל ספורט מוטורי עממי אמיתי מעולם לא התפתח כאן ממש.
.
מירוצי שטח, אליפות ישראל בראלי, תחרויות עבירות וכדומה, מתקיימים כאן מדי פעם, אך דורשים מהמשתתפים בהם להשקיע ממון לא קטן בספורט היקר הזה ורק מירוצי קארטינג ותחרויות ג'ימקאנה (שליטה ברכב במגרש בתוואי קונוסים מאתגר), מנגישים את הספורט הזה לחובבי הנהיגה הפחות אמידים.
.
עוד זכינו לנהוג במסלולי הקארט שנסללו בחדרה, נתניה, הרצליה, ראשל"צ, לטרון, נחשונים, כוכב יאיר, בית שאן ועוד כמה נוספים. חלק גדול מהם כבר לא כאן. אבל מי שעוד איתנו הוא ברק גולדפינגר שניהל בעבר מספר מסלולים ומנהל כיום את מתחם קארטינג ישראל הפתוח בבית ברל.

מתווה המסלול – קארטינג ישראל

מירוץ הסיבולת מתנהל כך שבמשך שעה שלמה, 21 אנשים שהגיל הממוצע שלהם הוא 50 לערך, המחולקים לשלשות על כל קארט, מנסים בכל כוחם כשרונם והתלהבותם להשיג את מספר ההקפות הרב ביותר עד להופעת דגל השחמט בסיום.
.
כל נהג בקבוצה, חייב לנהוג מינימום 15 דקות או מקסימום 25 דקות עד להחלפה עם נהג אחר מקבוצתו. על כל קבוצה לבצע לפחות 2 החלפות במהלך שעת המירוץ. כל קבוצה קובעת את אסטרטגיה החילוף שלה.

הזינוק מתרחש תוך כדי תנועה ובסדר הזנקה שנקבע בהגרלה המוקדמת. 60 דקות מירוץ – הכל כאן אפשרי. במירוץ הסיבולת לא רק המהירות תכריע את המרוץ אלא גם יציבות הקבוצה וההימנעות שלה מטעויות גוזלות זמן. תן את כל מה שיש לך, אבל כל איבוד שליטה על הקארט או הסתבכות בתאונה יגזלו מהקבוצה שלך זמן יקר (והחבר'ה לא יסלחו לך על כך לעולם…).

התחרות על המקום הראשון החלה והיא מזגזגת בין קבוצת 'קליניקה און' ל'דרך השטח' יש כאן נהגים מהירים – נהגי מירוצים, חלקם עוד אפילו התחרו בשנות ה-80, אי -שם באשקלון.
מאחור מתנהל קרב מאסף בין מגזיני הרכב 'Drivetime' ו-'Over-drive' שהגרילו זינוק ממקומות אחוריים ודי מתקשים לשפר את מקומם בגלל יחס משקל-הספק נחות וסיבות אחרות. שלוש הקבוצות הנוספות, המורכבות גם הן ממדריכי נהיגה ותיקים, עיתונאי רכב ונהגי מירוצים בדימוס, הן קבוצות 'אורקיד 1' ו-'אורקיד 2' (המורכבות, בחלקן, מאנשי יבואן 'פורשה ישראל') קבוצת 'נטקאר' וקבוצת 'F1 ישראל'.

המתח בשיאו, כל טעות כאן יכולה לחולל מהפך. אבל רוב הנהגים כאן מנוסים. יש כאן את אלוף ישראל בקארטינג, אלוף ישראל בראלי רייד, נהגי ראלי ספרינט, מדריכי נהיגה ספורטיבית, עיתונאי רכב בהווה ובעבר, חיות שטח ועבירות ועוד. אבל כאן, במסלול הקארטינג, הטכניקה חשובה, המבט הרחוק, הבלימה המאוחרת, הקו הנכון. צריך לדעת איך לעקוף, לנצל את טעות היריב שלפנים, להלחיץ אותו. ומסתבר כי המסלול לא קל לעקיפות.

מבצעים החלפת נהג. עד שלנהג המוחלף לא דוממו את המנוע אסור להתיישב בקארט. אנשי הצוות של ברק מעבירים את משדר הקבוצה לקארט החדש בזמן שהנהג המחליף מתיישב וחוגר את עצמו.

אני עכשיו בפיטס, מועך את דוושת הגז -מזנק אל הבלתי נודע. פעם ראשונה על הקארט הזה ופעם ראשונה על המסלול, ממש כמו רוב הנהגים כאן. זה מרגיש לי טוב, הקארט נוח לנהיגה, מגיב בכלל לא רע. המסלול מתפתל ומעניין. צריך כאן כוח פיזי בכדי להפנות את הקארט. אסור להכנס מהר מדי לפניה, אבל גם לא כדאי לבלום מוקדם SLOW IN – FAST OUT. בקארט חייבים לשמור על המומנטום, אין כאן ממש כח זמין כשהסל"ד צונח למטה. אני מצמצם מרחק לזוג מתחרים שמלפניי, קרי – אני מהיר מהם. עקיפה לא זהירה יכולה להעלות לי כאן בעונש/ תאונה ואיבוד זמן יקר. לא- לא ממש חושב על המקום הראשון, אנחנו בפיגור ענק והסיכוי לפודיום אפסי אלא אם יקרה כאן אירוע בסדר גודל תנכ"י….אבל חייבים להציל את הכבוד.

הגיע השעה לתכנן את העקיפה, לומדים את היריב, איך הוא מגיע לעיקול, מתי בולם, מתי מאיץ?
אני נושף בעורפו של הנהג לפני והוא מקדים להיכנס לפניה. זה הזמן לבלום מאוחר ולהאיץ ביציאה מוקדם יותר ממנו. הקארט שלי מקרטע מהר יותר מהקארט שלו. יש כאן עקיפה!

אבל 20 דקות חלפו די מהר וזהו – דגל השחמט מונף, העייפות ניכרת. לנהוג כך במירוץ קארטים מגלה לכם כי מזמן לא הפעלתם שרירים מסוימים. אבל מי מתלונן? בסיום כל מירוץ הפודיום הוא המקום שבו מתכנסים ונותנים כבוד למנצחים, אצלם החיוך הרחב ביותר, אצל האחרונים התירוצים. התפאורה ההולמת לאירוע כזה לא הייתה יכולה להיות טובה יותר מהמכוניות בניחוח איטלקי-צרפתי שהעמדנו שם.

כבוד למנצחים – קבוצת 'דרך השטח' בראשותו של הנהג הותיק ביותר כאן. גם 'נטקאר' הוכיחו כי שילוב של שלישיית נהגים טובים מביא תוצאות, ובמקום השלישי 'אורקיד 1' מסניף פורשה בהרצליה שלא ביישו את המותג הגרמני.

בקבוצת 'F1 ישראל' יכלו להשיג יותר אם נהג המירוצים הבינלאומי שאמור היה להגיע ולנהוג, היה באמת מופיע למירוץ, אבל גם מקום רביעי הוא מכובד.' אורקיד 2' במקום החמישי, וסוגרות את הרשימה 'Drivetime' שתוגברו במחליף מ'ספורט 5 – עולם הרכב' כתחליף לאותו נהג שחטף קלקול קיבה מסתורי וקבוצת 'Overdrive', שהתגלתה כחביבת הקהל.

תודה לכל המשתתפים ובמיוחד לברק גולדפינגר מקארטינג ישראל. המשך – בהחלט יבוא.

  • קרדיט תמונות: דדי קונדל, נעם וינד, יובל רוטנברג, דן בירון ומערכת Drivetime.

About אייזיק דוידוביץ

עורך האתר. חי, אוהב ונושם את תחום הנהיגה והרכב. מדריך ותיק לנהיגה מתקדמת ועיתונאי בעל ניסיון בכתיבה למדורי הרכב בכלי התקשורת המובילים. ניתן ליצור קשר במייל iseack@drivetime.co.il

Check Also

מרוץ ראלי אל הנגב דצמבר 2022– צוות GEVA RACING כובש את הפודיום

Tweet אין יותר כייף לסיים את עונת מרוצי הראלי רייד לשנת 2022, עם נצחון ולעמוד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Sorry, our business is not operational at this hour

Please try our contact page