Home / כללי / טיול שטח – לילה בנחל סדום
בפיתולי הנחל

טיול שטח – לילה בנחל סדום


הנסיעה הלילית בין קירות נחל סדום איטית, דורשת ריכוז. היא דורשת גם מזגן. החום בין קירות הנחל בשעות המאוחרות של הלילה מגיע ל-39 מעלות ולא בצל, כי זה לילה. עוצרים לרגע, יורדים מהמכוניות הקרירות לחום המעיק. ואז – הפתעה…

נפגשנו בתחנת פז בכניסה לערד. השעה 17:30 ומכוניות עמוסות באנשים וציוד מתאספות להן לצד הלנדקרוזר של יואב. יואב הוא חבר. הוא גם הבעלים של חברת "שבילים" שמוציאה טיולי שטח מגוונים.
תדריך קצר, הוראות בטיחות ויוצאים לדרך.

טיול שטח
תדריך מקדים

בדרך לראש זוהר

הלנדקרוזר מוביל. מאחור משתרכת שיירה של כלי רכב קשוחים כג'יפ גרנד צ'ירוקי משופר, מיצובישי פאג'רו, טויוטה לנדרוזר נוספת וסוזוקי ג'ימני קטן. אבל לא רק. יש כאן גם ייצוג מכובד של סובארו – פורסטר ו-XV.

אחרי מנחת ערד, פונים שמאלה לשטח. השביל נוח לנהיגה, ויופיו של המדבר נפרש לאיטו מבעד לחלונות הרכב. הממוזג. אפשר לפתוח חלונות.
יואב מסביר, משתף, ומאתגר את השיירה בשאלות טריוויה באמצעות רשת הקשר. האם אתם יודעים מה עומקו המרבי של ים המלח?

"ראש זוהר" היא תצפית שממנה ניתן לראות את הכביש המקשר בין ערד לים המלח. כביש מפותל כנחש שאהוב במיוחד על חובבי הנהיגה. אנחנו מטפסים, חונים בצורה מסודרת ופורקים ציוד. טיול בשטח מעורר את התיאבון. מנקודת התצפית המרהיבה והמרעיבה אנחנו שומעים את רעם המנועים של קבוצת רוכבי אופנועי ספורט המאתגרת את עצמה בכביש שמתחתינו. סעו בזהירות.

טיול שטח
לקראת החושך

השמש שקעה, הערב ירד…

הערב ירד וממשיכים בנהיגה חשוכה. הקצב איטי יותר, אבל האווירה מרתקת. חוברים לכביש שדובר בו קודם ויורדים עד ל"שפך זוהר". אנחנו שוב בשטח.

מתקדמים פנימה, לאורכו של נחל סדום, אנחנו במעלה הנחל, נגד הזרם. מים, כמובן שאין, אבל ככל שמעמיקים בין קירות הנחל המתפתל, החום עולה. מדי פעם נדרש כיוון קרקעי. אין כאן עבירות מאתגרת מדי אבל שיפועים וחריצים יש בשפע. הנהגים ברכבים הקשוחים מאותגרים פחות מנהגי הסובארו, שנאלצים קצת להזיע ולהתרכז יותר. מזיעים במיוחד אותם מכוונים שיוצאים לכוון קרקעית. כן, מזיעים, יש כאן לחות.

העצירה הבאה והירידה מהרכבים היא הפעם לא למטרת הכוונת נהגים. הפעם נכונה לנו הפתעה, ולא רק לילדים שכאן.
מתקרבים למערה קטנטנה בקיר הנחל ומרגישים רוח קרירה הנובעת מתוכה. מישהו השאיר שם מזגן פועל? נכנסים למערה ומקבלים משב רוח קריר, במיוחד יחסית לחום הנורא השורר בחוץ. "מערת המזגן" הזו מבחינתנו, נכנסת, כרגע ללא ספק, לרשימת "פלאי תבל". מדהים.

טיול שטח
בפיתולי הנחל החשוך

טיול שטח – שקט מדברי לילי

ביציאה מערוץ הנחל הצר קירות המדבר מתרחבים. החושך מוחלט, הירח לא במלוא תפארתו הלילה. עצירה. גם הליכה רגלית יש בטיול. יואב מוביל ואנחנו אחריו עם פנסים. המקום נקרא "נחל הדגים" והטיפוס בחושך הוא חוויה.
החוויה האמיתית היא ההגעה לרכס גבוה וצר המשקיף על מפעלי ים המלח ועל ירדן. הכל מסביב חשוך. גם השקט, לבקשת יואב, הוא שקט חשוך. שקט מדברי. חוויה מיוחדת.

חזרנו לרכבים. הלילה ירד ומחוגי השעון כבר מצביעים על השעה 23:00. תצפית אחרונה על מפעלי ים המלח ומכאן לנחל עמיעז. אנחנו וחלק מהשיירה נשארים ללינת לילה בשטח, השאר מתלווים לשמוליק, המדריך שעזר ליואב להוביל את הטיול, בדרך לכביש שיוביל אותם ללינה בבית.

חניון לילה ואנחנו פורשים מזרנים, כי מי צריך אוהלים במזג אויר שכזה? השקט מוחלט, הרוח הקלילה מנעימה את השהות ואט אט אנחנו נרדמים אל תוך הלילה.
רק הזבוב המעצבן שהחליט בבוקר להעיר אותנו, הזכיר לנו שאנחנו לא בבית, אנחנו במדבר.
המדבר הוא חוויה, במיוחד בלילה. והטיול הזה באמת מומלץ.

טיול שטח
השחר עלה על חניון הלילה

קרדיט לחלק מהתמונות: אלון רון, אדוה ענבל


About אייזיק דוידוביץ

עורך האתר. חי, אוהב ונושם את תחום הנהיגה והרכב. מדריך ותיק לנהיגה מתקדמת ועיתונאי בעל ניסיון בכתיבה למדורי הרכב בכלי התקשורת המובילים. ניתן ליצור קשר במייל iseack@drivetime.co.il

Check Also

נהיגה בחול – לצלוח את הדיונה בשלום

Tweet נהיגה באזור שבו החול דחוס ומהודק היא משימה קלה להפליא. כל מכונית יכולה לעמוד …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Sorry, our business is not operational at this hour

Please try our contact page